Wyniki egzaminów gimnazjalnych to przepustka do dalszej edukacji. W jakiej szkole, na jakim profilu kształcić się dalej? – to zagwozdka niejednego gimnazjalisty. W wyborze pomocny może się okazać informator on-line o warszawskich technikach i branżowych szkołach I stopnia, przygotowany przez COME UW, na zlecenie Biura Edukacji m.st. Warszawy, w ramach projektu „Bliżej rynku pracy - Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF”, współfinansowanego przez Unię Europejską.
Na przygotowanej specjalnie na potrzeby projektu platformie edukacyjnej COME UW znaleźć można również „Symulator MOCY gimnazjalisty” – czyli specjalną aplikację na telefony komórkowe, umożliwiającą szybkie oszacowanie łącznej liczby punktów, uzyskanej przez absolwenta oddziału gimnazjalnego z egzaminów gimnazjalnych, ocen na świadectwie, a także za wolontariat i udział w zawodach/konkursach. To z kolei daje pogląd, jakie są szanse zakwalifikowania się do wybranej szkoły, w odniesieniu do ubiegłorocznego naboru w Elektronicznym Systemie Rekrutacji.
Obie pomoce dostępne są na platformie „Bliżej rynku pracy” w strefie „OPEN” po zalogowaniu się jako gość.
Ponadto dla szkół powstał dedykowany program komputerowy ZitWOF, który wspiera proces wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Może być wykorzystany na zajęciach z doradztwa edukacyjno-zawodowego przez koordynatorów projektu Bliżej Rynku Pracy, szkolnych doradców, wychowawców i samych uczniów.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są uczniowie 71 mazowieckich szkół z oddziałami gimnazjalnymi, którzy mają możliwość korzystania ze wsparcia w zakresie doradztwa zawodowego w Punktach Informacji i Kariery. Natomiast 48 nauczycieli zapisało się na bezpłatne studia podyplomowe z doradztwa zawodowego.
Więcej informacji nt. projektu dostępnych jest tutaj.