Naszym zadaniem jest upowszechnianie na Uniwersytecie Warszawskim wykorzystania nowych technologii w edukacji, w tym e-learningu. Z administrowanej i rozwijanej przez nas ogólnouniwersyteckiej platformy e-learningowej korzysta cała społeczność akademicka: studenci i doktoranci, wykładowcy i pracownicy administracyjni UW.
Serdecznie zapraszamy pracowników wszystkich jednostek do współpracy. Proponujemy Państwu:
Wykładowcy, którzy z nami współpracują, podkreślają następujące korzyści z wykorzystania naszej platformy e-learningowej i innych zasobów informatycznych:
Poniżej przedstawiamy nasze najważniejsze działania związane z dydaktyką na Uniwersytecie Warszawskim. Zachęcamy również do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności COME.
Interdyscyplinarna Baza Internetowych Zajęć Akademickich (IBIZA): zbiór kursów zdalnych, które umożliwiają studentom realizowanie zajęć ogólnouniwersyteckich
E-zajęcia IBIZA, opracowane przez wykładowców niemal wszystkich wydziałów UW, wprowadzają do różnych dyscyplin naukowych. Zwiększają interdyscyplinarność kształcenia i przygotowują studentów do rozumienia pojęć i podstawowych zagadnień z danego przedmiotu bez względu na kończony kierunek. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy doktoranci i studenci naszej uczelni. Zajęcia odbywają się całkowicie on-line z końcowym zaliczeniem w sali. Zajęcia ogólnouniwersyteckie w ramach IBIZA są całkowicie równoważne z zajęciami ogólnouniwersyteckimi prowadzonymi tradycyjnie w sali.
Naszym zadaniem jest koordynowanie zajęć oraz opieka metodyczno-techniczna nad nimi.
E-lektoraty: internetowe kursy językowe dla studentów UW
Na naszej platformie dostępne są e-lektoraty dla następujących języków: angielski (poziomy B1-C1), niemiecki, rosyjski, francuski, czeski, chorwacki. E-lektoraty prowadzone są zarówno w trybie mieszanym (częściowo stacjonarnie, częściowo przez Internet), jak i całkowicie on-line (przy czym certyfikacja pozostaje tradycyjna).
E-lektoraty oferowane są we współpracy z największymi operatorami językowymi UW (SzJO i CKNJOiEE) oraz z Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej.
Testy poziomujące z 6 języków obcych
Testy poziomujące przeprowadzane są dla języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego z automatyczną migracją danych do USOS. W 2015 uruchomiony został również test poziomujący z języka polskiego dla obcokrajowców. Testy prowadzone są we współpracy z Biurem Pełnomocnika Rektora ds. nauczania języków obcych i organizacji procesu bolońskiego.
Interaktywne testy przygotowujące do egzaminu certyfikacyjnego na poziomie B2
Na naszej platformie prowadzimy interaktywne testy z następujących języków: angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, francuski. Studenci mogą dzięki nim sprawdzić, jakie wyniki osiągnęliby na egzaminie certyfikacyjnym. Testy realizowane są we współpracy z Główną Radą Koordynacyjną UW ds. Certyfikacji Biegłości Językowej oraz SzJO.
Językowe kursy repetytoryjne z 14 języków
Kursy są udostępniane studentom w ramach powtarzania zajęć językowych z powodu niezadowalających wyników w nauce. Oferowane są we współpracy ze: SzJO, Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej, Szkołą Języków Wschodnich pod patronatem Pełnomocnika Rektora ds. Realizacji Procesu Bolońskiego i Organizacji Nauczania Języków Obcych.
Foundation Year Programme: przygotowanie obcokrajowców do nauki na UW
Przedsięwzięcie jest adresowane do obcokrajowców, którzy chcą podjąć naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Zajęcia w ramach roku przygotowawczego obejmują zarówno ścieżkę językową, jak i kulturową (specyfika miasta i uczelni). Jest to inicjatywa SzJO i BWZ we współpracy z COME UW (udział w opracowaniu koncepcji e-modułów, przygotowanie interaktywnych materiałów dydaktycznych, opracowanie identyfikacji graficznej projektu, szkolenie kadry dydaktycznej zaangażowanej w projekt, wsparcie techniczne, bieżący helpdesk).
Kursy instruktażowe dla studentów pierwszego roku
Dla nowych studentów UW przygotowane zostały szkolenia samokształceniowe: szkolenie BHP, szkolenie biblioteczne oraz kurs instruktażowy dla studentów z korzystania z ogólnouniwersyteckiej platformy e-learningowej. Szkolenia powstały we współpracy z Inspektoratem BHP UW i Biblioteką Uniwersytecką.
Zajęcia wydziałowe
Udostępniamy wykładowcom przestrzeń przeznaczoną do prowadzenia e-zajęć lub wspomagania zajęć tradycyjnych. Pomagamy tworzyć repozytoria plików, opracowywać materiały dydaktyczne zamieszczane na platformie, przygotowywać interaktywne ćwiczenia/testy/nagrania.
E-portfolio w rekrutacji PEU/RPL na Uniwersytet Warszawski
E-portfolio to system wspomagający proces potwierdzania efektów uczenia się w ramach rekrutacji na UW (PEU/RPL) - umożliwia zbieranie danych dotyczących przebiegu uczenia się w sposób pobudzający do refleksji nad własnym rozwojem (edukacyjnym, zawodowym, osobistym). E-portfolio rozwijamy i wdrażamy we współpracy z Biurem ds. jakości kształcenia i Pełnomocnikiem Rektora ds. jakości kształcenia.
Studia podyplomowe
Coraz więcej jednostek UW włącza elementy e-learningu do swojej oferty studiów podyplomowych. W ramach współpracy udostępniamy platformę, szkolimy kadrę dydaktyczną, pomagamy w przygotowywaniu materiałów dydaktycznych (opracowywaniu e-zajęć). W ostatnich latach były to m.in. studia: "Szkoła Edukacji", "Polszczyzna a przekład", "Trener umiejętności poznawczych", "Executive Master of Business Administration", "Podyplomowe studia filozoficzne", "Biznes i Polityka Chin (Business Law & Business Development of China)".
Szkolenia centralne dla administracji UW
Wspieramy organizacyjnie szkolenia centralne dla administracji UW poprzez przygotowanie i udostępnienie na platformie formularza zapisów oraz przestrzeni do komunikacji pomiędzy potencjalnymi uczestnikami a koordynatorem szkoleń. Nasza platforma jest wykorzystywana również w szkoleniu "Efektywna komunikacja w miejscu pracy po angielsku - poziom A1".