Fundusz Innowacji Dydaktycznych (FID)

Fundusz Innowacji Dydaktycznych (FID) finansuje co roku najciekawsze innowacyjne projekty, wzbogacające dorobek dydaktyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Wspieramy nieodpłatnie, w ramach misji, realizację tych projektów. Zapewniamy realizatorom przestrzeń na ogólnouniwersyteckiej platformie e-learningowej, wsparcie w projektowaniu metodycznym zajęć zdalnych oraz przygotowywanie materiałów multimedialnych (nagrań audio i wideo, animacji, prezentacji itp.). Jesteśmy również otwarci na wszelkie inne inicjatywy związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w dydaktyce uniwersyteckiej.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami, opisującymi naszą dotychczasową współpracę z jednostkami UW w ramach FID.

Strona Funduszu Innowacji Dydaktycznych

COME UW w Funduszu Innowacji Dydaktycznych

E-learningowe innowacje dydaktyczne na Uniwersytecie Warszawskim

W sprawie współpracy prosimy o kontakt z Anną Serafińską-Misiak (a.serafinska(at)uw.edu.pl).

Przykłady projektów FID, w których braliśmy udział to:




„Intellectual Property Protection in Student Life – E-learning course” - e-zajęcia wprowadzające obcokrajowców studiujących na UW w tematykę podstaw ochrony własności intelektualnej. Składają się one z 10 bloków tematycznych, omawiających m.in. prawo autorskie, plagiat, marki i znaki handlowe. Zawierają wiele elementów multimedialnych w postaci animowanych prezentacji z nagraniami lektora, filmów instruktażowych i testów. Zajęcia przygotowane zostały przez Instytut Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. COME UW przygotowało multimedialne wersje prezentacji oraz przygotowało filmy i nagrania lektorskie.




„E-book do nauki języka polskiego jako obcego wraz z ćwiczeniami interaktywnymi” - e-book na poziomie językowym A1, przeznaczony dla studentów z zagranicy. Do każdego modułu e-booka zaplanowano interaktywne ćwiczenia na platformie edukacyjnej, stanowiące integralny element pracy z książką. Trzonem pomysłu dydaktycznego jest fabuła, przybliżająca kursantom życie studenckie i studiowanie na kampusie uczelni, co niejako oswaja ich z lokalną kulturą, sprzyja identyfikacji z bohaterami, a tym samym angażuje emocjonalnie w naukę. "E-book" został przygotowany przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. COME UW brało udział w przygotowaniu elektronicznej wersji e-booka, nagraniach i montażu.




„Filmy edukacyjne do nauki języka polskiego jako obcego” - dedykowany zagranicznym studentom kanał „Polski z Anią” na YouTube, gdzie zawiłości polskiej mowy mogą zgłębiać nie tylko cudzoziemcy, ale i językowi pasjonaci. W ramach projektu powstała seria 10-minutowych filmów udostępnianych w cotygodniowych odsłonach. Autorami projektu jest Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. COME UW brało udział w nagraniach i montażu.